среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, trywialnej obróbce i stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub wstępnie obrabia, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy ogrodzenie PCV na plot i furtkę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie skał na balustrady z PCV na plot i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy różne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można również ciąć na sześciany o równych konturach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na małe, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki plastikowe wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie z Winylu na plot i bramę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru i naszych upodobań forma kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz ogrodzenia z PCV na plot i furtę ogrodzeniowa tworzy się z skał przeróżnego konturu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nierównych zarysach, powinno się je adekwatnie łączyć tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego integrował się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur szybko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają także mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, by kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий