понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie inaczej mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków pełnia role ogrodzenia, tymczasem częstokroć służą dodatkowo za ozdobę. Najczęściej takie ogrodzenia Winylowe stawia się w słonecznych elementach, w których prędko rosną i silnie się zagęszczają. Mnóstwo uroku maja tez takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza przez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie plątanina witek bądź kwiatami stanowią przyciągające wzrok obrazy, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba uwzględnić role takiego parkanu, warunki jakie panują w ogrodzie, a także nasze preferencje oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często także ekspansywnie rozkwitają, tymczasem chcą tez dużo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z plastyku z Inowrocławia mogą być niezwykle cienkie, chociaż wypada je cyklicznie zmniejszać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, bo takie ogrodzenie komponuje się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze wytrzymuje porę suchą,
•ekspresowo kiełkuje,
•regularnie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek komponuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony reprezentacyjnej, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z Winylu stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe plot było niezmiernie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий