среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, trywialnej obróbce i stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub wstępnie obrabia, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy ogrodzenie PCV na plot i furtkę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie skał na balustrady z PCV na plot i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy różne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można również ciąć na sześciany o równych konturach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na małe, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki plastikowe wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie z Winylu na plot i bramę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru i naszych upodobań forma kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz ogrodzenia z PCV na plot i furtę ogrodzeniowa tworzy się z skał przeróżnego konturu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nierównych zarysach, powinno się je adekwatnie łączyć tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego integrował się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur szybko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają także mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, by kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie inaczej mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków pełnia role ogrodzenia, tymczasem częstokroć służą dodatkowo za ozdobę. Najczęściej takie ogrodzenia Winylowe stawia się w słonecznych elementach, w których prędko rosną i silnie się zagęszczają. Mnóstwo uroku maja tez takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza przez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie plątanina witek bądź kwiatami stanowią przyciągające wzrok obrazy, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba uwzględnić role takiego parkanu, warunki jakie panują w ogrodzie, a także nasze preferencje oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często także ekspansywnie rozkwitają, tymczasem chcą tez dużo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z plastyku z Inowrocławia mogą być niezwykle cienkie, chociaż wypada je cyklicznie zmniejszać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, bo takie ogrodzenie komponuje się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze wytrzymuje porę suchą,
•ekspresowo kiełkuje,
•regularnie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek komponuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony reprezentacyjnej, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z Winylu stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe plot było niezmiernie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic tak nie zaznaczy krawędzi trawy względnie kwiatów jak małe żywe sztachety.

Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w razie potrzeby zasłania okoliczne domy i ulice. Żeby otworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo rodzi orzeszki. Jeśli wolimy zęby nasze żywe plot było nadzwyczaj rosłe zaś jednocześnie wąskie to w zacienionym miejscu powinno się je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy także, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie dosyć utrudnione.

Nic mocno nie uwydatni linii trawnika względnie kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawnik, jak i kwiaty często nie potrafią satysfakcjonująco rosnąc w wskazanych terenach, niewielkie drzewa umieją utrzymać kwieciste zaplecze w wyznaczonym miejscu czy tez zasłonią gołe place ziemi. Estetycznie ukształtowany nieduży żywopłot już sam zresztą robi za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna jedynie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w mrocznych zaułkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je zgrabne jabłuszka, które wolno wykorzystać na przetwory.

Niskie bądź postawne roślinne ploty można pozyskać z odmian szpilkowych.

Niestety, rośliny z tej klasy bywają dużo droższe niż rośliny liściaste. Spośród nich najlepiej akceptuje cień cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta i trzeba go obcinać, niemniej jednak jego klasę Fastigiata Robusta jest dozwolone pościć bez pomocy.Powinien się migiem rósł a wstrzyma kolumnowy zarys.

Jeżeli wasz zakątek jest nadzwyczaj zacieniony, wskazane jest aby zielony palisada rozświetlić kolorowymi plamami. Niektóre spośród cienioznośnych modelów maja kategorii o jasnych względnie różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu dosadnego w słońcu, tymczasem nawet w chłodu listowie ostają wystarczająco jasne, jakby oświetlone promieniami.